Medarbejdere og deres primære ansvarsområder

Atlantsammenslutningens medarbejdere pr. 1. februar 2020

B

Rikke Bondesen, stud.KatRisk.
praktikant

E-mail: rikke@atlant.dk

H

Anne Sofie Risum Hansen, stud.mag.
praktikant

E-mail: annesofie@atlant.dk

J

Andreas Jakobsen
kommunikationskonsulent

E-mail: andreas@atlant.dk

M

Niels-Ole Mannerup, cand.jur.
sekretariatschef, regnskabschef, webredaktør

Primære ansvarsområder

  • Sekretariatsbetjening.
  • Militær og juridisk analyse.
  • Artikler.
  • Konferencer og seminarer.
  • Hjemmeside.

Udgivelser i Tænketanken Atlantsammenslutningen

  • "USA's forfatning sikrer præsidenten og hans virke" i samarbejde med ansvarshavende redaktør Lars Bangert Struwe, Atlant Brief (2019).

Konferencer m.m.

  • "NATO Towards 2040" (2020).
  • "International Threat Conference" (2020).
  • "Kritisk Infrastruktur og Cybersikkerhed" (2019).
  • "Underviserdag 2019" (2019).
  • "NATO's 70-års-jubilæum" (2019).

E-mail: nioma@atlant.dk

Niels-Ole Mannerup er cand.jur. fra Københavns Universitet med operativ militærerfaring fra international indsættelse i regi af EU, FN, Den forenede FN-kommando på Den koreanske Halvø samt diverse koalitionsstyrker. Han var som chef for den engelske hærs Provincial Civilian Military Operations Centre været med til opbygningen af den civile provinsadministration i Basra, Irak; og i Sudan var han som kommandørkaptajn udsendt til United Nations Mission in Sudan som Force Legal Adviser og Special Adviser for den militære øverstkommanderende for FN-styrken. I Danmark har Niels-Ole Mannerup bl.a. været ansat i Militærnægteradministrationen under Forsvarsministeriet.

Jonas Modberg, stud.soc.
praktikant

E-mail: jonas@atlant.dk

N

Jacob Nørholm, stud.mag.
praktikant

E-mail: jacob@atlant.dk

R

Julie Ranneries
praktikant

E-mail: julie@atlant.dk

S

Lars Bangert Struwe, ph.d.
generalsekretær

Se nærmere præsentation her.

V

Ø

Maja Voigt Øvlisen, stud.soc.
praktikant

E-mail: maja@atlant.dk